Česky
En français


Dictionary of Netwar (Lenakel language)This is the first ever extensive dictionary of Netwar language (western Tanna, Republic of Vanuatu) published online. It is the fruit of several years of my work among the inhabitants of the island of Tanna. It contains translations of local expressions, pronunciation recordings and photographic documentation. Its purpose is to help in the preservation of the language and in passing it to the young generation.

If you want to use this data in any way, or found a mistake, please, contact me first.

Go to: Index of the dictionary Information about the dictionary


Do you want to print out the dictionary? Download its complete version in a print-ready PDF.


If you want to appreciate my effort and support my work, make a donation through PayPal. Any amount is appreciated.


nases 

  •  n zvyk
    ceremonie prováděná v předvečer závěru obřízky 'kamir iataw kaur', spojená jednak se zvláštním tancem mužů v nakamalu 'nowanmanaga', kde pálí zbytky plotu, jež obřezané chlapce skrýval od obřízky, a jednak se zvláštním tancem žen ve vesnici, kde pálí symbolický strom 'nases' a tancují kolem něj.
  •  n strom
     (Ficus wassa), druh stromu používaný při obřadu 'kaur' k zavěšení listů rákosů, kterými se obřezaní chlapci utírají po rituálním mytí. Na závěr spálen při obřadu 'nases'. Jeho lýko se používá jako škrtidlo při obřízce. Listy se konzumují syrové s kokosem.
  •  adj chudý
    nemajetný člověk, fig., do spálení stromu 'nases' při obřízce nemá dítě žádný majetek.

Mluvčí: Noël Yeru (Lowanatom)

Thematic dictionary

Phrases


Madagaskar