In English
En français


Slovník jazyka netwar (Lenakel)Toto je vůbec první existující rozsáhlejší slovník jazyka netwar (západní Tanna, republika Vanuatu) publikovaný online. Jde o ovoce mé několikaleté práce mezi obyvateli ostrova Tanna. Obsahuje překlady místních výrazů, nahrávky výslovnosti i fotografickou dokumentaci. Jeho účelem je pomoci při uchování tohoto jazyka a jeho předávání mladé generaci.

Pokud chcete data jakýmkoli způsobem použít, nebo v nich naleznete chybu, prosím, kontaktujte me nejdříve.

Přejít na: Index slovníku Informace o slovníku


Chcete si slovník vytisknout? Stáhněte si kompletní verzi ve formátu PDF pro tisk.


Pokud chcete ocenit tuto práci a podpořit ji, můžete mi stisknutím tlačítka 'Donate' darovat přes PayPal jakoukoli částku.


první kava

  •  n kamnum 
    ceremonie, při níž muž v nakamalu pije svou první kavu. O jejím konání rozhoduje otec muže a obvykle je pozván strýc z matčiny strany a je mu věnován laplap nebo kava. Na některých místech se stále dodržuje starý způsob pití první kavy, kdy otec nebo strýc nabízí k pití kavu v misce vyrobené z banánového listu. Muž ji pije v předklonu a nakonec sní kousek pečeného prasečího sádla, který je v kavě utopený, jako ochranu před jedy a zkaženým jídlem.
  •  v ol kamnum 
    dělat ceremonii první kavy. srov.: 'kamnum'. Ex.: Ta lenhaiu apa imaim kamol kamnum taha Iaruél.  ~ Večer budou v nakamalu organizovat ceremonii prvního pití kavy pro Iaruéla.

Mluvčí: Noël Yeru (Lowanatom)

Tematický slovník

Fráze


Tanna