In English
En français


Slovník jazyka netwar (Lenakel)Toto je vůbec první existující rozsáhlejší slovník jazyka netwar (západní Tanna, republika Vanuatu) publikovaný online. Jde o ovoce mé několikaleté práce mezi obyvateli ostrova Tanna. Obsahuje překlady místních výrazů, nahrávky výslovnosti i fotografickou dokumentaci. Jeho účelem je pomoci při uchování tohoto jazyka a jeho předávání mladé generaci.

Pokud chcete data jakýmkoli způsobem použít, nebo v nich naleznete chybu, prosím, kontaktujte me nejdříve.

Přejít na: Index slovníku Informace o slovníku


Chcete si slovník vytisknout? Stáhněte si kompletní verzi ve formátu PDF pro tisk.


Pokud chcete ocenit tuto práci a podpořit ji, můžete mi stisknutím tlačítka 'Donate' darovat přes PayPal jakoukoli částku.


zvyk

 •  (starobylý termín, obecný termín) n nolan awas 
  srov.: 'nolawasan'.
 •  (starobylý termín, obecný termín) n nolawasan 
  z 'ol' - dělat a 'awas' - starý, spojený s předky. Slovo používané pro souhrn zvyků a tradic, které udávají rytmus života, identitu i společenskou strukturu vesnice. Dnes často z neznalosti správného slova nahrazováno slovem 'kastom' z bislamštiny.
 •  n nases 
  ceremonie prováděná v předvečer závěru obřízky 'kamir iataw kaur', spojená jednak se zvláštním tancem mužů v nakamalu 'nowanmanaga', kde pálí zbytky plotu, jež obřezané chlapce skrýval od obřízky, a jednak se zvláštním tancem žen ve vesnici, kde pálí symbolický strom 'nases' a tancují kolem něj.
 •  n kaur 
  důležitá oslava trvající přibližně tři měsíce, jež začíná obřízkou mladých chlapců a končí slavnostním předvedením obřezaných chlapců v nakamalu při 'kamir iataw kaur'.
 •  n niél 
  důležitá slavnost spojená s darováním velkého množství jamů a prasat. Obdarovaný po jistém čase udělá zase 'niél' pro dárce ve stejné výši. Důležitý zvyk upevňující vztahy mezi jednotlivci a komunitami.
 •  n nekowiar 
  důležitá slavnost, do které se zapojuje velká část populace. Organizuje se v nepravidelných, několikaletých intervalech. V jejím průběhu se tančí v určeném pořadí několik tanců typických pouze pro 'nekowiar'. Jejich jména jsou 'nuhupuka', 'napenapen', 'toka', 'nau', 'nasal', 'kasasiwo' a 'nemawio'.
 •  n kamir iataw kaur 
  velmi důležitá ceremonie na závěr obřízky 'kaur', při které jsou obřezaní chlapci konečně po čase stráveném skrytí v 'nowanmanaga' předvedeni svým matkám a celé vesnici.

Mluvčí: Noël Yeru (Lowanatom)

Tematický slovník

Fráze


Madagaskar