In English
En français


Slovník jazyka netwar (Lenakel)Toto je vůbec první existující rozsáhlejší slovník jazyka netwar (západní Tanna, republika Vanuatu) publikovaný online. Jde o ovoce mé několikaleté práce mezi obyvateli ostrova Tanna. Obsahuje překlady místních výrazů, nahrávky výslovnosti i fotografickou dokumentaci. Jeho účelem je pomoci při uchování tohoto jazyka a jeho předávání mladé generaci.

Pokud chcete data jakýmkoli způsobem použít, nebo v nich naleznete chybu, prosím, kontaktujte me nejdříve.

Přejít na: Index slovníku Informace o slovníku


Chcete si slovník vytisknout? Stáhněte si kompletní verzi ve formátu PDF pro tisk.


Pokud chcete ocenit tuto práci a podpořit ji, můžete mi stisknutím tlačítka 'Donate' darovat přes PayPal jakoukoli částku.


dračinka křovitá

  •  (obecný termín) n numanarwiu  (Cordyline fruticosa), do listů se balí některé druhy laplapu. Obecný termín pro mnoho různých variant Cordyline fruticosa rozeznávaných v místním jazyce. Občas se sadí poblíž hrobů, protože její dlouhověkost symbolizuje věčný život.
  •  n nalis kauhié  (Cordyline fruticosa), druh 'numanarwiu'. Listy se sadí to země spolu s jamy 'kauhié', aby dobře rostly.
  •  n nalis kelaka  (Cordyline fruticosa), druh 'numanarwiu'. Listy se sadí to země spolu s jamy 'kelaka', aby dobře rostly.
  •  n numanarwiu aswas  (Cordyline fruticosa), druh s úzkými listy nacházející se často ve vnitrozemí a sloužící k výrobě sukní z trávy 'niu'.
  •  n kowiaméta  (Cordyline fruticosa), jasně červená barevná forma. Užívá se v místní tradici jako znak "červených" rodin a k dekoraci jejich kavy při ceremoniích.
  •  n nemrukén  (Cordyline fruticosa), tmavá barevná forma. Užívá se v místní tradici jako znak "černých" rodin a k dekoraci kavy při ceremoniích.

Mluvčí: Clément Kapalu (Lowanatom) , Noël Yeru (Lowanatom)

Tematický slovník

Fráze


Tanna