In English
En français


Slovník jazyka netwar (Lenakel)Toto je vůbec první existující rozsáhlejší slovník jazyka netwar (západní Tanna, republika Vanuatu) publikovaný online. Jde o ovoce mé několikaleté práce mezi obyvateli ostrova Tanna. Obsahuje překlady místních výrazů, nahrávky výslovnosti i fotografickou dokumentaci. Jeho účelem je pomoci při uchování tohoto jazyka a jeho předávání mladé generaci.

Pokud chcete data jakýmkoli způsobem použít, nebo v nich naleznete chybu, prosím, kontaktujte me nejdříve.

Přejít na: Index slovníku Informace o slovníku


Chcete si slovník vytisknout? Stáhněte si kompletní verzi ve formátu PDF pro tisk.


Pokud chcete ocenit tuto práci a podpořit ji, můžete mi stisknutím tlačítka 'Donate' darovat přes PayPal jakoukoli částku.


nakamal

 •  (obecný termín) n imaim 
  vyčištěné místo, obvykle s velkým banyánem, určené ke scházení mužů z vesnice, diskusím ohledně běhu života vesnice, pití kavy, provádění všech důležitých ceremonií a tradičním tancům. Je to centrum života vesnice.
 •  n prop Latun 
  důležitý nakamal poblíž Ipai.
 •  n prop Lownanentuan 
  důležitý nakamal v Ipai.
 •  n prop Lowiatkelniko 
  jméno nakamalu poblíž Lowanatomu, dosl. "místo, kde došlo k rozdělení kmenů". srov.: 'atkel'.
 •  n prop Laminu 
  velký nakamal v Lénakelu.
 •  n nowanmanaga 
  zvláštní jméno, kterým se nazývá nakamal, ve kterém žijí "schovaní" chlapci od obřízky až do dne, kdy z něj slavnostně vyjdou při 'kamir iataw kaur'. Je obehnán plotem z kokosových listů nebo bambusu, aby byl chráněn před pohledy žen, které mají vstup dovnitř přísně zakázán v jakoukoli denní dobu.

Mluvčí: Noël Yeru (Lowanatom)

Tematický slovník

Fráze


Vanuatu