In English
En français


OrnitO, průvodce pozorováním ptáků zdarma


OrnitO?

OrnitO je mobilní průvodce pozorování ptáků pro Android. Není určen pro odborníky, ale pro nás, obyčejné lidi, kteří chtějí dát jméno ptáčkovi, kterého jsme viděli na zahradě nebo na výletě. Najdete zde tedy ilustrace ptáků a sadu nástrojů, které vám pomohou najít a pojmenovat vašeho opeřence ... snad dostatečně rychle, než odletí. Jako nástroj pro pozorování ptáků vám také umožňuje zaznamenat vaši historii pozorování a přidat si poznámky ke druhům, které jste viděli.

Do aplikace jsou již zahrnuty desítky zemí a teritorií po celém světě s tisíci druhů ptáků a další připravujeme. Stejně jako u každého tak velkého projektu existuje vždy prostor pro zlepšení. Počítáme s vaší zpětnou vazbou, abychom aplikaci vylepšili tak, aby byla pro vás přesnější a užitečnější.

Pěkné pozorování ptáků!

OrnitO screenshot OrnitO screenshot

Jak najít, co hledáte

Cílem je dát jméno ptáku, kterého vidíte. Existují tři hlavní způsoby, jak toho dosáhnout pomocí OrnitO:

1) Když už se v ptácích svého okolí trochu vyznáte ... použijte vizuální kategorie.

Podle tvaru nebo místa, kde jste ptáka viděli, vybral jednu z kategorií "silueta" na pravé straně obrazovky. Obvykle se vám zobrazí barevné miniatury několika skupin ptáků. Vyberte tu, která pravděpodobně obsahuje druh, který vidíte. Projděte si zobrazené druhy, dokud nenajdete ptáka, kterého hledáte.

2) Pokud ještě tak docela neznáte ptáky kolem sebe nebo jste v cizí zemi ... použijte filtry.

Klepnutím na ikonu lupy dole otevřete filtry. Poté si můžete vybrat barvu a velikost ptáka, kterého vidíte, a zobrazí se vám seznam pravděpodobně odpovídajících druhů, z nichž si můžete vybrat. Můžete případně zpřesnit vyhledávání tím, že určíte druh místa, kde ptáka vidíte nebo jeho tvar a podobně.

3) Když víte, že je to, řekněte, "racek", ale chcete se ujistit, který že je to přesně ... použijte textové vyhledávání.

Klepnutím na tlačítko "text" dole otevřete textové vyhledávání. Pro hledání racků klepněte na tlačítko "R" a najděte "racek" v seznamu obecných jmen. Dostanete seznam všech racků ve vaší zemi nebo oblasti, kde si můžete prohlédnout a zjistit, který z nich odpovídá druhu, který vidíte.

Poznámka: Aby byl seznam ptáků jednoduchý a použitelný, ve výchozím nastavení nezobrazujeme ptáky, kteří jsou ve vaší zemi extrémně vzácní nebo ji navštěvují pouze jednou za čas. Pokud je chcete vidět také, přejděte do nabídky a aktivujte možnost "vzácní ptáci".

O projektu

OrnitO se narodilo a je vyvíjeno v tropickém jižním Pacifiku. Bylo nebylo, na misi na malém ostrově Tanna (Vanuatu) jsem před lety potkal ostříleného pozorovatele ptáků, Aniceta Paulina. Daroval mi - pozorovateli-amatérovi - úhledného doma tištěného polního průvodce dvou stovek ptáků Vanuatu a Nové Kaledonie, jehož byl sám autorem, a vzal mě na pozorování ptáků našeho ostrova. O několik let a několik desítek birdingových výletů později jsme si řekli: "Co kdybychom předělali toho malého průvodce z papíru do mobilní aplikace?" A tak jsme se do toho pustili. Tehdy to bylo OrnitO jako "Ornitologie v Oceánii". Při práci na novokaledonských ptácích jsme dostali velkou podporu od Davida Ugoliniho ze „Société Calédonienne d'Ornithologie“ a povzbuzení, že naši aplikaci používají pozorovatelé ptáků po celé Nové Kaledonii. Pak přišly žádosti lidí o přidání dalších ostrovů a zemí a konečně také našich zemí původu ... Kanady a Česka. Dnes projekt zahrnuje mnoho desítek zemí po celém světě a zjevně se rozrostl zcela mimo původní rozsah našeho ostrova a našich osobních potřeb. Nyní je tu pro vás. Doufáme, že se vám bude líbit, stejně jako jsme si my užili práci při jeho vytváření.

Kontakty

Anicet Paulin, sc (anicetpaulin@gmail.com) Ilustrace ptáků

Dominik M. Ramík (dominik.ramik@seznam.cz) Funkce aplikace, kontrolní seznamy zemí, přesnost dat.

OrnitO bylo vytvořeno s ohledem na místní komunity. Obsahuje jména ptáků v mnoha rozšířených jazycích a také jazyky, kterými mluví jen několik stovek místních lidí. Vítáme každého, kdo chce do aplikace zahrnout jména ptáků ve svém místním jazyce. V takových záležitostech kontaktujte Dominika.

Ke stažení

OrnitO se narodilo v jižním Pacifiku. Zde vám nabízíme data, která mohou být užitečná pro místní komunity. Stáhněte si Seznamy místních jmen ptáků v různých jazycích Vanuatu, Nové Kaledonie a Wallisu a Futuny.


Tanna