In English
En français


Slovník jazyka netwar (Lenakel)Toto je vůbec první existující rozsáhlejší slovník jazyka netwar (západní Tanna, republika Vanuatu) publikovaný online. Jde o ovoce mé několikaleté práce mezi obyvateli ostrova Tanna. Obsahuje překlady místních výrazů, nahrávky výslovnosti i fotografickou dokumentaci. Jeho účelem je pomoci při uchování tohoto jazyka a jeho předávání mladé generaci.

Pokud chcete data jakýmkoli způsobem použít, nebo v nich naleznete chybu, prosím, kontaktujte me nejdříve.

Přejít na: Index slovníku Informace o slovníku


Chcete si slovník vytisknout? Stáhněte si kompletní verzi ve formátu PDF pro tisk.


Pokud chcete ocenit tuto práci a podpořit ji, můžete mi stisknutím tlačítka 'Donate' darovat přes PayPal jakoukoli částku.


nases 

  •  n zvyk
    ceremonie prováděná v předvečer závěru obřízky 'kamir iataw kaur', spojená jednak se zvláštním tancem mužů v nakamalu 'nowanmanaga', kde pálí zbytky plotu, jež obřezané chlapce skrýval od obřízky, a jednak se zvláštním tancem žen ve vesnici, kde pálí symbolický strom 'nases' a tancují kolem něj.
  •  n strom
     (Ficus wassa), druh stromu používaný při obřadu 'kaur' k zavěšení listů rákosů, kterými se obřezaní chlapci utírají po rituálním mytí. Na závěr spálen při obřadu 'nases'. Jeho lýko se používá jako škrtidlo při obřízce. Listy se konzumují syrové s kokosem.
  •  adj chudý
    nemajetný člověk, fig., do spálení stromu 'nases' při obřízce nemá dítě žádný majetek.

Mluvčí: Noël Yeru (Lowanatom)

Tematický slovník

Fráze


Madagaskar